Jak usunąć drzewo zgodnie z prawem?
- Alicja Wodka
- 14 gru 2023
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 15 sty 2024
Stan prawny aktualny na dzień: 01/12/2023 r.
Czasami zdarza się tak, że w miejscu najlepszej lokalizacji na posadowienie domu, rośnie rozłożyste drzewo. W celu zatem realizacji takiej inwestycji, konieczne jest najpierw usunięcie z terenu nieruchomości powyższego drzewa.
Należy jednak podkreślić, iż drzewa (i krzewy) – niezależnie od tego, czy porastają tereny prywatne czy publiczne - objęte są prawną ochroną, która uregulowana jest w ustawie o ochronie przyrody. Usuwając zatem drzewo bez zastosowania odpowiedniej procedury, narażamy się na możliwość nałożenia kary administracyjnej (pieniężnej), a tego chcemy uniknąć.
W jaki sposób zatem można zgodnie z prawem usunąć drzewo z własnej działki?
Ustawa o ochronie przyrody wskazuje na trzy różne sposoby postępowania związane z możliwością usunięcia drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości:
gdy jesteśmy zwolnieni z konieczności uzyskania jakiegokolwiek zezwolenia lub zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa,
gdy musimy dokonać jedynie zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa/krzewu,
gdy musimy uzyskać zezwolenie na usunięcie drzewa/krzewu.
Pierwszy przypadek, a zatem sytuacja, w której nie jest wymagane ani zgłoszenie ani uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzewa/krzewu dotyczy np. drzew lub krzewów owocowych. Również drzewa o niewielkim obwodzie pnia tj. do 50 cm nie wymagają podejmowania żadnych działań przed ich usunięciem – wyjątkiem są m.in. wierzby i topole, których maksymalny obwód pnia nie może przekroczyć 80 cm, a także kasztanowce zwyczajne, czy robinie akacjowe, których maksymalny obwód nie może przekroczyć 65 cm.
Drugi sposób to tryb zgłoszeniowy. Stosowany jest w sytuacji, gdy właściciel działki (będący wyłącznie osobą fizyczną) zamierza usunąć drzewo (w celu niezwiązanym z prowadzeniem działalności gospodarczej), którego obwód pnia przekracza 50 cm, a w przypadku m.in. wierzb i topoli – 80 cm, zaś w przypadku kasztanowców zwyczajnych, czy robinii akacjowej – 65 cm.
W przypadku, gdy nasze drzewo nie mieści się w granicach określonych przez dwa poprzednie sposoby, wówczas konieczne jest uzyskanie stosownego zezwolenia na usunięcie takiego drzewa.
Więcej na ten temat, w tym przedstawienie procedury zgłoszenia albo uzyskania zezwolenia można znaleźć w czasopiśmie „Nieruchomości” C.H. Beck nr 12/2023 (I część) oraz w kolejnym numerze tj. 1/2024 (II część).
Serdecznie zapraszam:)
--
r.pr. Alicja Wodka
Alicja Wodka. Radca prawny. Specjalista od prawa nieruchomości gruntowych. Pomaga właścicielom w podnoszeniu wartości działki. Wspiera kupujących w obiektywnym spojrzeniu na grunt. Autorka artykułów publikowanych w czasopiśmie "Nieruchomości" wydawnictwa C.H. Beck. W social mediach działa jako Prawnik od gruntów.
Jeśli nie znajdujesz odpowiedzi na nurtujące pytanie w powyższym zakresie, napisz wiadomość mailową na adres: biuro@homedom.pl lub skorzystaj z formularza kontaktowego zamieszczonego na stronie głównej.