top of page

FAQ
najczęściej zadawane pytania

Poniżej umieszczone są odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Jeśli jednak nie znajdujesz odpowiedzi na swoje pytanie, skontaktuj się telefonicznie lub mailowo.


Kontakt

Sprawy techniczne:

 

Czy możliwa jest bezpłatna konsultacja?

Bezpłatna konsultacja obejmuje jedynie wstępną konsultację telefoniczną lub mailową, mającą na celu ogólne zarysowanie tematu sprawy oraz ustalenie ewentualnej możliwości nawiązania współpracy. Bezpłatna konsultacja nie obejmuje analizy dokumentów.

Jakie usługi świadczy Kancelaria?

Kancelaria świadczy specjalistyczne wsparcie prawne wyłącznie w zakresie prawa nieruchomości gruntowych niezabudowanych, zgodnie z zamieszczoną na stronie głównej ofertą (jest to kancelaria tzw. butikowa, specjalizująca się w wąskiej dziedzinie prawa tj. prawie nieruchomości gruntowych niezabudowanych). Kancelaria nie udziela pomocy prawnej w zakresie innych spraw.

 

W jaki sposób mogę skonsultować się z radcą prawnym?

W celu umówienia terminu konsultacji z radcą prawnym należy zadzwonić pod numer telefonu: +48 601 527 530 (telefon do radcy) i umówić termin oraz sposób konsultacji. W tym celu można również wysłać wiadomość mailową na adres: biuro@homedom.pl lub skorzystać z formularza kontaktowego dostępnego na stronie głównej (kontakt).

Czy istnieje możliwość konsultacji online?

Oczywiście. Możemy ustalić dogodną formę kontaktu. Kancelaria wykonuje czynności zawodowe drogą elektroniczną.

 

Ile kosztuje konsultacja prawna?

Koszt konsultacji ustalany jest zawsze indywidualnie i jest uzależniony od charakteru oraz skomplikowania konkretnej sprawy. Wysokość wynagrodzenia uzgadniana jest z Klientem przed przystąpieniem do świadczenia pomocy prawnej.

Ile kosztuje prowadzenie sprawy przez Kancelarię?

Koszt prowadzenia sprawy uzależniony jest od jej charakteru oraz skomplikowania. Wysokość wynagrodzenia uzgadniana jest z Klientem przed przystąpieniem do świadczenia pomocy prawnej.

W jaki sposób mogę dokonać zapłaty wynagrodzenia?

Wynagrodzenie płatne jest wyłącznie przelewem bankowym na konto Kancelarii wskazane na fakturze.

Chcę zlecić sporządzenie jedynie pisma bez prowadzenia całej sprawy. Czy jest to możliwie?

Oczywiście. Nie musisz zlecać Kancelarii prowadzenia całej sprawy. Umowa o świadczenie pomocy prawnej może dotyczyć sporządzenia jedynie odpowiedniego pisma. Wystarczy, że wskażesz, co jest potrzebne, a przygotuję to dla Ciebie.

W jaki sposób mogę zlecić poprowadzenie mojej sprawy przez Kancelarię?

Skontaktuj się z Kancelarią telefonicznie dzwoniąc pod numer telefonu: +48 601 527 530 (telefon do radcy) lub wyślij wiadomość mailową na adres: biuro@homedom.pl albo skorzystaj z formularza kontaktowego dostępnego na stronie głównej (kontakt). Jeśli Twoja sprawa mieści się w zakresie spraw obsługiwanych przez Kancelarię, otrzymasz wzór pełnomocnictwa. Jego podpisanie równoznaczne jest z nawiązaniem współpracy i zawarciem umowy o świadczenie usług prawnych w zakresie Twojej sprawy.

Za co odpowiada Kancelaria?

Na podstawie udzielonego Kancelarii pełnomocnictwa, zawierana jest umowa zlecenia wykonania odpowiednich czynności prawnych przez Kancelarię. Jest to umowa określana mianem starannego działania. Oznacza to, że Kancelaria odpowiada wyłącznie za zachowanie należytej staranności podczas wykonywania czynności będących przedmiotem udzielonego pełnomocnictwa. Nie odpowiada jednak za osiągnięcie rezultatu tj. oczekiwanego przez klienta wyniku sprawy. Kancelaria nie odpowiada również za zgromadzenie materiału dowodowego potrzebnego na potrzeby sprawy, chyba że co innego wynika z postanowień umowy zawartej między klientem a Kancelarią.

Pytania dotyczące działek rolnych:

Jak przekształcić działkę rolną na budowlaną? Jak odrolnić działkę rolną?

Aby przekształcić działkę rolną na budowlaną należy najpierw dokonać zmiany jej przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a następnie przeprowadzić procedurę wyłączenia gruntu rolnego z produkcji rolniczej. Więcej w: "Przeznaczanie gruntów rolnych na cele budowlane" oraz "Wyłączanie gruntów rolnych z produkcji rolniczej"

Czy nierolnik może kupić działkę rolną?

Tak, może, aczkolwiek co do zasady istnieją ograniczenia powierzchniowe, wobec których osoba niebędąca rolnikiem indywidualnym może dokonać zakupu nieruchomości rolnej. Więcej w: "Zakup nieruchomości rolnych o powierzchni do 30 arów" oraz "Zakup nieruchomości rolnych o powierzchni od 30 arów do 1 hektara"

Gdzie przekształcić działkę rolną w budowlaną?

Procedurę przekształcenia działki rolnej na budowlaną należy rozpocząć od zmiany jej przeznaczenia określonego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do urzędu gminy. Więcej w: "Przeznaczanie gruntów rolnych na cele budowlane"

Kto może kupić działkę rolną?

Działkę rolną może kupić zarówno rolnik indywidualny, jak i osoba niespełniająca warunków do uznania za rolnika indywidualnego, aczkolwiek w tym przypadku co do zasady możliwy jest zakup nieruchomości rolnej o powierzchni do 1 hektara. Więcej na blogu.

Co to jest działka rolna?

Działka rolna to grunt, który jest lub może być wykorzystywany do prowadzenia działalności rolniczej i który - co do zasady - w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego został przeznaczony na cele rolne (jest oznaczony symbolem R). Więcej w: "Jaki grunt określamy nieruchomością rolną"

Kto może kupić działkę siedliskową?

Działka siedliskowa jest gruntem rolnym zabudowanym, należy zatem do nieruchomości rolnych. O tym kto i na jakiej podstawie (na podstawie której ustawy) może nabyć działkę rolną, w tym siedliskową, zależne jest od powierzchni tej nieruchomości. Więcej na blogu.

Pytania dotyczące audytu nieruchomości:

Co to jest audyt nieruchomości?

Audyt nieruchomości polega na szczegółowej analizie stanu prawnego i faktycznego nieruchomości. Pozwala na ustalenie, czy uwarunkowania prawne i faktyczne danego terenu odpowiadają zamierzeniu inwestycyjnemu osoby zainteresowanej kupnem nieruchomości. W ramach audytu prawnego poddaje się szczegółowej analizie treść księgi wieczystej, dokumentów zamieszczonych w systemach informacji przestrzennej, decyzji administracyjnych wydanych wobec nieruchomości oraz wszelkich innych informacji związanych z danym terenem. Więcej

Czy mogę zobaczyć wzór audytu nieruchomości?

Oczywiście. Wyślij maila z prośbą o przesłanie przykładowego raportu z przeprowadzonego prawnego audytu nieruchomości na adres mailowy: biuro@homedom.pl.

Jaka jest cena wykonania audytu nieruchomości?

Koszt wykonania audytu prawnego nieruchomości gruntowej niezabudowanej zależny jest od zakresu przeprowadzanego badania.

bottom of page